A tejcukor-érzékenység (azaz a laktózérzékenység) közel 3 millió embert érint hazánkban. Előfordulása sajnos a felnőttek mellett a gyermekeknél sem számít ritkának. A laktózérzékenység mögött a szervezetben a laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése áll. Mit lehet tenni, ha a gyermek tejcukor-érzékeny?
A laktózintolerancia (fontos, hogy nem összetévesztendő a tejfehérje érzékenységgel!) kialakulásáért a laktáz enzim hiánya a felelős. A szervezet a saját laktáz enzim hiányában nem képes lebontani a szervezetbe kerülő tejcukrot (azaz a laktózt), így a normál esetben a vékonybélben lebomló és felszívódó tejcukor ebben az esetben bekerül a vastagbélbe, ahol így gázok és zsírsavak képződnek – ezzel okozva a laktózérzékenyeknek a jól ismert puffadást, hasmenést, hasi görcsöket.
Miért alakulhat ki már gyermekkorban?
Ha az érzékenység gyermekeknél lép fel, három „fajtája” lehet:
Mit tehetünk?
A laktózérzékenység tünetei speciális étkezéssel elkerülhetőek. Ebben az esetben kerülni kell a laktóz tartalmú ételeket és italokat. Ma már számos laktózmentesített tejtermék is kapható, de a laktóz teljes kizárása a táplálkozásból, különösen a kereskedelemben kapható összetett élelmiszerek miatt igen nehéz feladat.
A laktóz lebontására bevált laktáz tartalmú készítmények régóta bevált formulák, ám kevesen tudják, hogy a laktáz nem csak tabletta formájában vihető be a szervezetbe. A LactaMed spray praktikus, hiszen spray kiszerelésének köszönhetően fújható közvetlenül a szájba vagy az ételre, italra étkezés előtt, illetve otthon is készíthető vele laktózmentes tej – így nem gond, ha a boltban nem kaptunk. Az otthoni laktózmentes tej elkészítése így már nem nagy feladat – plusz kevesen tudják, de a boltban vásárolt laktózmentes tejből is pontosan ezzel az eljárással bontják le a laktózt a gyártók.